header.jpg
Hellidens folkhögskola Utskrift E-post
Blå Bandets egen folkhögskola finns i Tidaholm.

helliden_spegel.jpgHelliden är en mötesplats för människor i alla åldrar, med olika intressen & bakgrund. Skolan erbjuder en kreativ miljö och är en positiv växtplats för människor i utveckling.

På västra sluttningen av Hellidsberget, med milsvid utsikt över Tidaholm och flera av de västgötska platåbergen, byggde baron Hans Henrik von Essen 1858 en herrgård. Den är grunden till det som i dag är Hellidens folkhögskola.

År 1951 köpte Blå Bandet Hellidens slott med 80.000 kvadratmeter mark för 80.000 kr för att starta folkhögskola.

För mer information om Helliden, utbildningar, kurser & konferenser, utställningar m.m:

Läs mer på Hellidens egen hemsida!

 

 

 Helliden från slottsdammarna.
 Foto: Per-Olof Svensson

 
BLÅ BANDET, SVERIGES BLÅBANDSFÖRBUND Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den 019 - 13 05 75  |  Om webbplatsen